EMLAK VE GAYRİMENKUL  “Piyasanın Özel Emlakçılık Kanununa İhtiyacı Devam Ediyor.”

EMLAK VE GAYRİMENKUL “Piyasanın Özel Emlakçılık Kanununa İhtiyacı Devam Ediyor.”

Bu haber 8371 kez okunmuş ve görüntülenmiştir.

5 Haziran 2018’de Resmi Gazete’de yayınlanan sonradan üç defa revize edilen “TAŞINMAZ TİCARETİ HAKKINDA YÖNETMELİK” tüketicinin mağduriyetini önleyemediği gibi emlakçılık piyasasındaki haksız rekabette de caydırıcılık sağlayamamıştı.

Ancak Ticaret Bakanlığı; tarafımızdan iptali istenen dört maddenin üçünde işaret ettiğimiz şekilde düzeltmeler yapmıştı. Buna rağmen çok kapsamlı bir "Özel Emlakçılık Kanunu"na olan ihtiyaç devam etmektedir.

Bu kanunla ilgili tasarı hazırlanırken mutlaka bir ortak akıl platformu oluşturulmalı ve dünyadaki başarılı örnekler incelenmelidir. İSTEB gibi kurumsal yapısı olan, piyasada kabul görmüş, resmi uzman ve saygın emlakçıların yer aldığı kurumlardan mutlaka tasarı hakkında görüş istenmelidir.

Emlakçının “KİM” olduğu, Emlakçılık standartlarının oluşturulması, işleyen bir Denetim Sistemi'nin kurulması ve tabiki bunlara uymayan Emlakçılara uygulanmak için caydırıcı yaptırımların konması ve işler hale getirilmesi sektörün en acil ihtiyacıdır.

İSTEB İstanbul Emlak Brokerları İşletme Kulübü Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Özcan : "İyi hazırlanmış kapsamlı ve hukuki dayanakları olan “EMLAKÇILIK KANUN TASARISI” hazırlıklarına acilen başlanmalıdır" diyor.

İSTEB Ykb Ulvi Özcan şöyle devam ediyor;" Emlakçılık Sektöründe kısmen kontrolsüz gelişen piyasa şartlarını disipline edebilmek tüketici ile yatırımcı ve/veya mülk sahibi arasında şeffaf, denetlenebilir, belgelendirilebilecek ilişkilerin tarafların mağduriyetine yol açmayan kanuni ve etik ticaretin gerçekleştirilmesi, ancak böyle dikkatle hazırlanan tasarının TBMM’since kabulü ile mümkün olacaktır.”

Ülkemizde hızla kaosuyla gelişen emlak satınalma kiralama piyasasının biran önce kanununa kavuşması tüm taraflarca bekleniyor.

ETİKETLER :
Bizim Mutfak Kocaman Balık Usta Dönerci Altınkılıç Kefir Şekerbank

ÖNERİLEN HABERLER

Şekerbank Mikro Yazılım
ŞEKERBANK GÜRBAĞ-EFE KUVEYT TÜRK BARSAN LOJİSTİK-1 BARSAN LOJİSTİK
PRİME NEXT FİNROTA Lila Grup Tekfen Tarım Rockwell Automation