Tasarruf finansman sektörü artık daha güvenli.

Tasarruf finansman sektörü artık daha güvenli.

Bu haber 22974 kez okunmuş ve görüntülenmiştir.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), vatandaşların hak ve menfaatlerinin korunması amacıyla tasarruf finansman faaliyeti yürüten ancak intibak şartlarını sağlamayan 21 şirketin intibak taleplerinin reddine ve tasfiyelerine karar verdi. 

‘Olumlu bir gelişme’

21 şirketin intibak sürecini uygun bulmayarak tasfiyesine karar verilmesini sektör için olumlu olarak değerlendirdiklerini belirten Birevim Genel Müdürü Av. Mahir Orak “Kamuoyunun da takip ettiği üzere tasarruf finansman şirketlerini kapsayan yasal düzenleme, 7 Mart 2021’de Resmi Gazete yayınlanmıştı. Buna göre, tasarruf finansman şirketleri belirlenen kriterler çerçevesinde BDDK’ya intibak başvurularını gerçekleştirdi. BDDK, intibak başvurularını inceledi ve başvuru yapan 21 şirketin intibak sürecini uygun bulmayarak tasfiyesine karar verdi. Birevim’in de içinde bulunduğu 6 şirketin intibak başvurusunda herhangi bir sorun bulunmuyor. Aslında bizim ve sektörün beklediği bir gelişme. Tasarruf finansmanı adı altında pek çok şirket kurulmuştu ve bazı kötü örnekler sebebiyle sektörümüzün itibarı da olumsuz algılanıyordu. Sektörümüzün sadeleştiğini, Birevim gibi kurumsal, şeffaf ve hesap verebilir şirketler adına olumlu bir gelişme oldu” dedi.

6 şirketin onaylandı

İntibak planı onaylanan 6 şirketten biri olduklarına dikkat çeken Orak, “Yasal düzenleme sürecinin başından itibaren aktif rol oynadık. Sektör adının belirlenmesinde bile Birevim olarak büyük payımız var. 100 milyon TL sermaye şartı başta olmak üzere bilgi teknolojileri, hizmet kalitesi ve operasyonel süreç anlamında da yasanın tüm gerekliliklerini yerine getirdik ve intibak planımız BDDK tarafından onaylandı. Faaliyete başladığımız 2016 yılından itibaren sektörün standartlarının oluşması için çalışan, sektörümüzü düzenleyen yasa henüz çıkmadan önce yasanın getirdiği gereklilikleri uygulayan bir şirketiz. İntibak planı dahilinde faaliyete devam izni, sürecin gerektirdiği bir aşama idi. Biz de süreçle birlikte çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Hedefimiz, 2023 yılı sonunda 3 milyon kişinin tasarruf finansmanıyla tanışması, imkânlarından faydalanması” diye konuştu.

‘Artık gönül rahatlığıyla katılabilirler’

Düzenleme hakkında Birevim Genel Müdürü Av. Mahir Orak ayrıca şunları söyledi: “Konut, taşıt ya da çatılı iş yeri sahibi olmak isteyen tasarruf sahipleri intibak planları onaylanmış şirketlerle ilerleyecekleri için güvenilir ve yasal zemine uygun şirketlerle tasarruflarını yönetecekler. Bu sebeple, devletimizin getirdiği düzenlemelerle sektörümüzün itibar kazandığını ve tasarruf sahiplerinin gönül rahatlığıyla borçlanmadan hayallerine kavuşabilecekler.

Tasarruf sahiplerine özel üretilen çözümlere dikkat çeken Orak, “Birlikte Tasarruf Finansı yöntemi ve insan merkezli hizmet anlayışımızla konut, taşıt ya da çatılı iş yeri sahibi olmak isteyenlere özel finansal çözümler üretiyoruz. Her bir tasarruf sahibimize özel ödeme planları yapıyoruz. Şubelerimizdeki tasarruf finans uzmanlarımız aracılığıyla tasarruf sahibimizi dinliyor; hedefini, ödeme koşullarını anlıyor ve kendilerine özel bir tasarruf planı oluşturuyoruz. Böylece evlerine, arabalarına ya da iş yerlerine sahip olduktan sonra da sözleşme kapsamındaki ödemelerine devam ediyorlar” ifadelerini kullandı.

ETİKETLER :
Bizim Mutfak Kocaman Balık Usta Dönerci Altınkılıç Kefir Şekerbank

ÖNERİLEN HABERLER

Şekerbank Mikro Yazılım
ŞEKERBANK GÜRBAĞ-EFE KUVEYT TÜRK BARSAN LOJİSTİK-1 BARSAN LOJİSTİK
PRİME NEXT FİNROTA Lila Grup Tekfen Tarım Rockwell Automation