Yorglass’tan 75 milyon TL’lik yatırım…

Yorglass’tan 75 milyon TL’lik yatırım…

Bu haber 30290 kez okunmuş ve görüntülenmiştir.

Düz cam ve endüstriyel cam sektörünün global oyuncusu Yorglass, yeni tip Koronavirüs döneminde de yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Beyaz eşya iş kolunda faaliyet gösterecek yeni fabrikasının temellerini atan Yorglass, Çerkezköy’de inşa edilecek fabrikayla üretim kapasitesini, yüzde 20 oranında artırmayı, ihracatını ise 5 sene içinde iki katına çıkarmayı hedefliyor. Fabrikanın 2020 yılı içinde devreye alınacağını söyleyen Yorglass CEO’su Semavi Yorgancılar,  ihracatı destekleyecek yeni bir sistemi hayata geçirmek için de çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

Türkiye cam sektörünün üretim ve ihracatta öncü şirketlerinden Yorglass, içinde bulunduğumuz süreçte teknoloji ve yeni üretim tesisi yatırımlarına hız vererek Çerkezköy’de yeni fabrika yatırımını hayata geçirdi. Mart ayında fabrikanın temel atma törenini düzenleyen şirket, beyaz eşya iş kolunda global pazarlara ürün geliştiren tesisini 2020 yılı içinde tamamlayarak hizmete sokmayı hedefliyor. 75 milyon TL’lik bir yatırımla hizmete girecek olan fabrika yaklaşık 30 dönümlük bir alanda konumlanacak. Tesiste ilk etapta 75, ilerleyen zamanda ise 200 kişiye istihdam sağlanacak.

Ürettikleri cam ürünlerinin bugün dünyanın 60’a yakın ülkesinde kullanıldığını söyleyen Yorglass CEO ve YKB Semavi Yorgancılar, yeni yatırımlarıyla ilgili şunları söyledi: “Türkiye’deki ilk üretim alanımız olan çiftcam ve dekoratif cam fabrikamızı kurduktan sonra yeni üretim tesisleri açarak yatırımlarımıza aralıksız devam ettik. Manisa, Bolu, Gebze, Eskişehir ve İzmir’de kurulu tesislerimizle 45 yılı aşkın tecrübemizle teknolojiyi birleştirdiğimiz ürünlerimizin yüzde 40’ını ihraç ederek, Türkiye ve dünyanın cam ihtiyacını karşılamaya devam ediyoruz. 2019 yılında yakaladığımız büyümeyle korona döneminde de yatırımlarımıza ara vermedik ve Çerkezköy’de beyaz eşya iş kolunda faaliyet gösterecek yeni fabrikamızın temellerini attık. 2020 yıl sonuna doğru üretime başlamayı ve üretim kapasitemizi yüzde 20 artırmayı hedefliyoruz. Yeni fabrikamızla ihracat kapasitemizi 5 yıl içinde 2 katına çıkararak, ülke ekonomisine desteğimizi artırarak sürdüreceğiz” dedi. 

“Dönem daha çok çalışma dönemi”

Yurtdışındaki operasyonlarına ağırlık vererek,  global müşterilerine daha yakın, daha hızlı hizmet verebilecekleri yeni bir sistem üzerinde de çalışmalarının sürdüğünü söyleyen Yorgancılar, “Bu dönemde yapılan yatırımlar şirketlerin kaderlerini belirleyecek. Çünkü bu dönem durup bekleme değil daha çok çalışma dönemi. Türk Malı kalitesini tüm dünya ile tanıştırdığımız ürünlerimiz ile ülkemizin ekonomisine de ciddi ölçüde döviz girdisi sağlıyoruz. Bugün Yorglass olarak yıllık 100 milyon dolarlık ciro yaratıyoruz. 2019 yılında ihracatımızı yüzde 5 artırdık ve yüzde 17’lik bir büyüme gerçekleştirdik. Sektörümüzde fiyat rekabetinden sıyrılarak katma değer yaratmaya odaklanıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

ETİKETLER :
Bizim Mutfak Kocaman Balık Usta Dönerci Altınkılıç Kefir Şekerbank

ÖNERİLEN HABERLER

Şekerbank Mikro Yazılım
ŞEKERBANK GÜRBAĞ-EFE KUVEYT TÜRK BARSAN LOJİSTİK-1 BARSAN LOJİSTİK
FİNROTA Lila Grup Tekfen Tarım Rockwell Automation HT Solar