Makine sektöründe yeni bir üniversite sanayi işbirliği!

Makine sektöründe yeni bir üniversite sanayi işbirliği!

Bu haber 17273 kez okunmuş ve görüntülenmiştir.

Makine ve takım tezgahları sektörüne yönelik farkındalığı arttırmak, mesleki becerilerin gelişmesine katkı sağlamak amacıyla bir dizi çalışma yürüten Tezmaksan Akademi, Marmara Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu ile işbirliği protokolü imzaladı.

Protokol kapsamında makine ve metal teknoloji bölüm öğrencileri, Eylül döneminden itibaren 12’şerli gruplar halinde Tezmaksan Akademi’de yeni teknolojilerin kullanımı ve CNC eğitimleri alacaklar. Tezmaksan Akademi Başkanı Hakan Aydoğdu, 2015 yılında kurdukları akademi ile bu güne kadar 700’ün üzerinde eğitim verdiklerini söyledi. 

Sanayi sektörünün üniversitelerde üretilen bilgiye ulaşabilmesi, üniversitelerin de yetkinliklerini sanayi ile buluşturabilmesi hedefi çerçevesinde Tezmaksan Akademi ile Marmara Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu birlikte çalışmak üzere bir protokol imzaladı. 

Eğitimler Eylül’de başlayacak

Marmara Üniversitesi’nde gerçekleştirilen törende, Tezmaksan Akademi Başkanı Hakan Aydoğdu ile Marmara Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Makine ve Metal Teknolojileri Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. İlknur Çavuşoğlu ve Marmara Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Adnan Kakilli hazır bulundu. İmzalanan protokol kapsamında, iki kurum arasında ortak çalışmalar, araştırmalar ve projeler gerçekleştirilecek. Protokol ile Marmara Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Makine ve Metal Teknolojileri Bölümü öğrencileri 12’şerli gruplar halinde Tezmaksan Akademi’de sanayide kullanılan yeni teknolojiler ve CNC eğitimleri alacaklar. İlk bölümü 2-6 Eylül 2019 tarihleri arasında başlayacak olan eğitimler yıl boyu devam edecek.

“Amacımız çok net; kalifiyeli eleman yetiştirmek”

Makineleri yapan makineciler olarak tanımlanan takım tezgahları sektöründe faaliyet gösteren Tezmaksan bünyesinde kurulan Akademi ile 2015 yılından bu yana pek çok üniversite ve meslek lisesi ile iş birlikleri yaptıklarını aktaran Aydoğdu, bugüne kadar; 700’ün üzerinde eğitim verdiklerini söyledi. Sektörün ve gençlerin gelişimine katkı sağlamaktan duydukları mutluluğu dile getiren Aydoğdu, “Ülkemizi gelişmiş ülkelerle kıyasladığımız zaman en büyük problemlerimizin eğitim eksikliği ve nitelikli ara eleman sıkıntısından kaynaklandığını görüyoruz. Bu noktada Tezmaksan Akademi olarak düzenlediğimiz eğitim faaliyetleri ile iş birliği içerisinde bulunduğumuz firmalar adına sanayi ve eğitim sektörü arasında köprü oluşturmak için çalışıyoruz. Nitelikli ve eğitimli bireyleri sanayiye kazandırmak, sektörde özendirici ve öncü rol üstlenerek sanayinin gelişimine katkıda bulunabilmek öncelikli hedefimiz. Çünkü biz geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerin eğitimi önemsiyor, onlar için yol haritası oluşturmaktan gurur duyuyoruz” dedi. 

“Protokollerden de verimli sonuçlar alıyoruz.”

İmzalanan protokol ile ilgili açıklamada bulunan Marmara Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Makine ve Metal Teknolojileri Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. İlknur Çavuşoğlu, “Artık üretim biçimleri 5o yıl öncesi gibi değil. Eğer sanayiciler de kendilerini, çalışanlarını ve geleceğin personelini geliştirmek için bu tür protokolleri gerçekleştirmezlerse rekabet edemeyecek ve yok olacaklardır” dedi. 

Marmara Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Adnan Kakilli ise sanayinin ihtiyacı olan teknikerleri yetiştirdiklerini ve bu tur protokollerden de verimli sonuçlar aldıklarını söyledi.

CNC mesleği 47 farklı ilde, 40 bin katılımcıya 135 kez tanıtıldı

Meslek liselerinde okuyan öğrencilere mesleğin bütün inceliklerini göstermek, alanı sevdirmek için “Torna ile Şekillenen Hayatlar Semineri” de düzenleyen Tezmaksan Akademi kapsamında bugüne kadar 47 farklı ilde, 40 bin katılımcıya 135 kez seminer verildi.

ETİKETLER :
Bizim Mutfak Kocaman Balık Usta Dönerci Altınkılıç Kefir Şekerbank

ÖNERİLEN HABERLER

Şekerbank Mikro Yazılım
ŞEKERBANK GÜRBAĞ-EFE KUVEYT TÜRK BARSAN LOJİSTİK-1 BARSAN LOJİSTİK
FİNROTA Lila Grup Tekfen Tarım Rockwell Automation HT Solar