Çorum Sanayicisi Dünyaya Makine İhraç Ediyor!.

Çorum Sanayicisi Dünyaya Makine İhraç Ediyor!.

Bu haber 16355 kez okunmuş ve görüntülenmiştir.

Turkishtime ve Halkbank ortaklığıyla düzenlenen toplantının moderatörlüğünü Prof. Dr. Ercan Gegez üstlendi. Çorum OSB; 5. teşvik bölgesindeki yatırım desteklerinden yararlanması, cazip arsa fiyatları ve uygun ödeme vadeleriyle yatırımcılar için önemli bir fırsat merkezi.

Turkishtime ve Halkbank’ın organize sanayi bölgelerinde gerçekleştirdiği “Ortak Akıl Toplantıları”nın on 14’üncüsüÇorum Organize Sanayi Bölgesi’nde (Çorum OSB) yapıldı. Prof. Dr. Ercan Gegez'in moderatörlüğünde düzenlenen toplantıda,Çorumlu sanayiciler ile Çorum OSB'nin potansiyelleri, sorunları ve alınması gereken önlemler masaya yatırıldı. 

Çorum OSB Ortak Akıl Toplantısı’na; Altınbaş Üniversitesi Rektör Danışmanı ve toplantı moderatörü Prof. Dr. A. Ercan Gegez, Çorum Vali Yardımcısı Recep Yüksel, Çorum TSO Başkanı ve Çorum OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Çetin Başaranhıncal, Halkbank Perakende Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çödek, Hitit Üniversitesi Rektörü̈ Prof. Dr. Reha Metin Alkan, ÇOSİAD Başkanı Hayri Şamlı, Gazel Değirmen Makineleri Yönetim Kurulu Başkanı, Makina ve Enerji Endüstriyel Çözümler Yönetim Kurulu Üyesi Fahri Altıkardeş, Alapala Makina Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Alapala, Dura Makina Genel Müdürü Macit Çubuk, Tez Oksijen Sanayi Genel Müdürü Malik Battal, Ünal Yem Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Sarıaslan, Duduoğlu Çelik Döküm Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Duduoğlu, Armor Isı Transfer Sanayi Genel Müdürü MücahidAhmed Köksal, Uğur Grup Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Barlık ve Turkishtime Yönetim Kurulu Başkanı Filiz Özkan katıldı.

Anadolu’yu Karadeniz’e bağlayan köprü:Çorum OSB

Günümüzde 138 farklı ülkeye ihracat yapan işletmelerimizin yoğunlaştığı bir merkez olan Çorum OSB’de, 16 farklı sektörde yaklaşık 114 firma faaliyetini sürdürüyor. Çorum OSB, alt ve üst yapı yatırımları, sunduğu hizmetler, 5. teşvik bölgesindeki yatırım desteklerinden yararlanması, cazip arsa fiyatları ve uygun ödeme vadeleriyle yatırımcılar için önemli bir fırsat merkezi.

Çorum OSB’nin son yıllarda daha tercih edilebilir bir konuma gelmesinde; kentin Doğu Karadeniz’i Anadolu’ya bağlayan yol üzerinde bulunması, yapım ya da proje aşamasındaki yolların ve demiryolunun ulaşım açısından kolaylık sağlayacak olması, makine sanayi başta olmak üzere uzmanlık düzeyinde sanayi kültürünün varlığı, her sektöre yönelik gelişme gösteren lojistik hizmetler ve üretimler, ticarete konu olan tarımsal ve sınai ürünlerdeki çeşitlilik, sermaye birikimi, eğitim ile iş dünyası arasında güçlü bağların kurulması gibi faktörleretkili. 

Çorum OSB’yi geleceğe taşıyacak 10 parametre

Toplantıda, hızla değişen küresel rekabet koşullarında Çorum OSB’nin gelecekte de gücünü koruyabilmesi ve potansiyellerini ortaya koyabilmesi için bölge sanayicilerinin katılımlarıyla aşağıdaki 10 parametrede görüş birliğine varıldı.

1. Demiryolu acil ihtiyaç

Çorum’un devletten en acil talebidemiryolu. Özellikle ürünlerin nakledilmesive dünya pazarındaki rekabette kentin gücünü artırmak adına bu ihtiyacın karşılanması,Çorumlu sanayici açısından çok önemli. Merzifon havalimanının desteklenmesi veya Çorum’a havaalanı yapılması da kentin gündeminde hemen ikinci sırada geliyor. Bu ihtiyaçların karşılanması,giderek ihracata yönelen Çorum’a büyük bir avantaj kazandıracak. 

2. Samsun limanı işler hale getirilebilir

Samsun’da bir liman var ama Çorumlu sanayici deniz yolu taşımacılığı yapacağı zaman ürünlerini İstanbul’a götürmek zorunda kalıyor. Samsun limanının neden çalışmadığı araştırılıp, sorunlarının tespit edilerek çözülebilmesi için girişimlerde bulunulmalı. Samsun limanının işler hale getirilip, Çorumlu sanayicinin buradan yararlanabilmesinin yolu mutlaka açılmalı. 

3. Eğitim sorununu devlet çözebilir

Ebeveynler ve gençler okul seçimlerinde bilinçli hareket etmiyor. Çocuğun kapasitesi, yetenekleri ya da iş sahası, piyasa koşullarıgibi etmenler bu seçimlerde dikkate alınmıyor. Ülkemizde hedefe yönelik olmayan, amacı belirlenmemiş bir eğitim sistemi var. Bu haliyle eğitim sistemimizdenverimli sonuçlar almak mümkün değil. Konuyla ilgili devlet özel ve acil çözümler geliştirmeli.

4. EPDK’nın fiyat politikası değişmeli

EPDK’nın son politikaları sonucu ortaya çıkan enerji maliyetleri, bu enerjiyi imalatında yoğun olarak kullanan firmalar üzerinde çok ciddi bir baskı oluşturmakta. Her ay değişen enerji fiyatları söz konusu. Firmalar üretim yaparken ileriye dönük bir maliyet planlaması yapamaz halde. EPDK’nın enerji fiyatlarını daha istikrarlı bir seyir üzerine oturtması gerekiyor. 

5. Çorum’da teknolojik sıçrama ihtiyacı

Teknolojik anlamda Çorum sanayisi gelişmişlik sendromunun zirvesine ulaştıve tıkandı. Bu eşiği atlayabilmesi için kamunun desteği gerekiyor. Konya’da bunun bir örneği yaşandı. Konyalı 24 girişimci ile Aselsan, 250 milyon dolar sermayeli ortak bir silah fabrikası kurdu. Savunma sanayisinin Ankara’da öbeklenmiş olması zaten stratejik olarak yanlış. Teknolojik anlamda bir sıçrama yapılabilmesi için bu tür bir kamu yatırımı Çorum’a da kazandırılmalı. 

6. Kayıt dışıyla mücadele şart

Türk sanayicisi küresel rekabette ilerleme kaydedebilmek içinbir yandan maliyetlerle, teknolojik gelişmelerle, verimlilikle, sevkiyat sorunlarıylauğraşırken, diğer yandan da haksız rekabetle baş etmeye çalışıyor. Haksız rekabet gelişmeyi ve markalaşmayı sabote ediyor. Bu çerçevede kayıt dışılığın acilen önlenmesi ve devletin bu konuda daha sert önlemler alarak, haksız rekabeti önlemesi gerekiyor. 

7. Teşvik uygulamaları

Teşvik uygulamaları kapsam olarak daha verimli olacak şekilde düzenlenebilir. TOBB’un veya SİAD’ların görüşlerine kısmen değer veriliyor ama yereldeki görüşler çok ciddiye alınmıyor. Özellikle sektörel bazlı teşviklerde Anadolu’nun çok önemsenmediği görüşü hakim. Görüşlerine kulak verilmesini arzu eden Çorumlu sanayici, teşvik konularında pozitif ayrımcılıkbeklentisi içinde.

8. TOKİ fabrika binası da yapmalı

10 yıl vadeyle konut alınabiliyor, yakın gelecekte bu daha da uzatılacak gibi görünüyor. Ama sanayi yatırımına 6 yıldan daha fazlabir bina finansmanı yapmakmümkün değil. Bu vadeler genişletilmeli, sanayicinin üzerinden bu yük alınmalı. TOKİ gibi kamu kurumları, gayrimenkul yatırım ortaklıkları tarafından bu binalar yapılabilir, sanayici de kira öder gibi 15-20 yıl bedelini ödeyerek, binayı üzerine geçirebilir.

9. Ticari alacakların tahsili

Türkiye’de ticari alacakların tahsil garantisi tam olarak yok. Devlet son dönemde bununla ilgili bir alacak sigortası çözümü geliştirmiş olsa da rakamlar ve oranlar yeterli değil. Çünkü alacağın ancak küçük bir kısmı karşılanabiliyor. Ödeme evraklarının güçlendirilmesi lazım. Buna rağmen bir kayıp ya da batak olursa da bunun bir dayanışma sistemi veya sigorta sistemi içinde telafi edileceği bir çözüm üretilmeli.

10. Çorum daha cazip kılınmalı

Çorumlu sanayici belli bir büyüklüğün üzerine çıktığında, yapısal organizasyon sorunlarıyla karşılaşıyor. Çorum’da bu süreci yönetebilecek profesyonel yeteri kadar yok. Üniversiteden mezun olmuş yeni çalışanlarla da bunu yapma şansı bulunmuyor. Çorum’da, bilgi ve tecrübesi olan yetişmiş insanları kente getirecek, o ihtiyaçları karşılayacak bir ortam yaratmaya ihtiyaç var. 

ETİKETLER :
Bizim Mutfak Kocaman Balık Usta Dönerci Altınkılıç Kefir Şekerbank

ÖNERİLEN HABERLER

Şekerbank Mikro Yazılım
ŞEKERBANK GÜRBAĞ-EFE KUVEYT TÜRK BARSAN LOJİSTİK-1 BARSAN LOJİSTİK
FİNROTA Lila Grup Tekfen Tarım Rockwell Automation HT Solar