Sabancı Üniversitesi Sanayi Odaklı Projeleri’nin çıktılarını bahar daveti ile paylaştı.

Sabancı Üniversitesi Sanayi Odaklı Projeleri’nin çıktılarını bahar daveti ile paylaştı.

Bu haber 7063 kez okunmuş ve görüntülenmiştir.

Sanayi Odaklı Projeler ile kurumlar öncelikli araştırma konularını Sabancı Üniversitesi ile projelendirerek hayata geçirdikleri yepyeni bir üniversite – sanayi işbirliği örneği sunmaya devam ediyor.

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi bünyesindeki "Sanayi Odaklı Projeler" (SOP) 3. akademik dönemini birçok yeni proje ve işbirliği yapılan farklı sektörlerdeki sanayi kuruluşları temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen, bahar daveti ile kapattı.

Sabancı Üniversitesi’nin üniversite-sanayi işbirliğine yeni bir boyut kazandırdığı Sanayi Odaklı Projeler’in çıktıları, 2 Mayıs 2019 Perşembe günü, Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Leblebici ile Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Canan Atılgan’ın ev sahipliğinde toplam 18 katılımcı kurumun 23 projesinde çalışan 88 lisans öğrencisinin poster sunumları ile paylaşıldı.

Davetin açış konuşmasını Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Leblebici gerçekleştirdi. Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Canan Atılgan ve Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Araştırmadan ve Sanayi Odaklı Projeler Programı’ndan Sorumlu Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Selim Balcısoy da birer konuşma gerçekleştirdi. Konuşmaların ardından proje sahibi firmalara teşekkür plaketi takdim edildi ve sonrasında tüm konuklar yapılan kokteylde bir araya geldi.

Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Leblebici konuşmasında davete katılan kurumları selamladıktan sonra sözlerine şöyle devam etti: “Üniversitemiz kuruluşundan itibaren sanayi ile çok yakın olmuş ve işbirliğine çok önem vermiştir. Bundan sonraki dönemlerde de bu işbirliklerini artırarak yolumuza devam etmek istiyoruz. İşbirlikleri derken sadece projeler değil, destekleyici üretimleri artırmak, sanayide çalışan mühendislerin eğitimine destek vermek ve çok daha kapsamlı projelere ortak başvurular yaparak bunların gerçekleşmesini hedefliyoruz. Bu stratejik hedefimizi gerçekleştirirken siz değerli kuruluşların desteğine ihtiyacımız var. Aynı şekilde biz de Sabancı Üniversitesi olarak sanayimizin gelişmesi için elimizden gelen her türlü desteği vermeye devam edeceğiz.”

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Canan Atılgan ise konuşmasında: “Sanayi odaklı projelerimiz (SOP) üçüncü yılını tamamlamakta. SOP kapsamında, öncelikle sanayi kuruluşu paydaşlarımız bize gündelik bir problemlerini projelendirme isteğiyle geliyor, biz de bu problemi hocalarımızla paylaşıp mezuniyet projeleri kapsamında uygunluğunu değerlendiriyoruz. Böylelikle son halini alan projeleri öğrencilerimize açıyoruz, ve sahiplenilmesini sağlıyoruz. Bu sistem ile biz bu yıl dahil 64 proje kapsamında 225 öğrencimizi mezun ettik, bunlardan 88 öğrencimiz 23 proje ile bugün poster sunumlarını yapıyorlar. SOPlarla bir araya gelmek, sanayi ile birlikte "daha neler yapabiliriz, daha büyük neler geliştirebiliriz"i birlikte düşünmek için çok güzel bir başlangıç noktası oluyor. Hedefimiz, SOP'a katkı veren firmalarla yaptığımız daha geniş kapsamlı yaklaşık 2,5 milyon bütçeli 11 araştırma proje hacmimizi, yeni tanışıklıklarla daha da büyütmek ve farklı kurumlarla işbirliği ile sağlamlaştırmak.” dedi.

Konuşmasında projelerin oluşması ve öğrencilerin proje seçim sürecine değinen Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve Araştırmadan ve Sanayi Odaklı Projeler Programı’ndan Sorumlu Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Selim Balcısoy ise şöyle dedi: “Öncelikle daha zoru seçen öğrencilerimize ve sonrasında da firmalara teşekkür ediyorum. Bütün bu projelerin sonunda patentler de çıktı akademik yayınlar da veya firmalarda işe başlayan öğrencilerimiz de oldu. Hatta firmaların bugüne kadar düşünmediği başka bir aksiyonu bu projeler ile hayata geçirdik. Biz güzel bir ekosistem olduk etrafımızdaki firmalarla beraber büyüyor ve gelişiyoruz.” 

Proje çıktılarını hazırladıkları posterler ile etkinlik süresince katılımcılara tanıtan Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğrencileri, sanayi kurumlarıyla gerçekleştirdikleri çalışmalar sayesinde profesyonel hayat ile tam anlamıyla tanışmış ve kariyerleri için önemli bir adım atmış olduklarına inandıklarını belirttiler. 

Davette bulunan Sabancı Üniversitesi ile proje yürüten ve işbirliği yapan firmalar:

DHL Lojistik Hizmetler A.Ş., Doğuş Teknoloji, Enerjisa Üretim Santralleri, Federal Döküm, Festo, Ford Otomotiv, Isuzu, Kanca El Aletleri ve Dövme Çelik A.Ş., Kordsa, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Moodist Psikiyatri Hastanesi, Ravago Petrokimya, Renault, Sabancı DX, Temsa, Torun Metal, Ulak Haberleşme ve Yongatek gibi firmaların üst düzey temsilcileri ile gelecek dönemde programda yer almayı planlayan yirminin üzerinde alanında öncü firmanın üst yönetim seviyesi de davette yer aldı.

ETİKETLER :
Bizim Mutfak Kocaman Balık Usta Dönerci Altınkılıç Kefir Şekerbank

ÖNERİLEN HABERLER

Şekerbank Mikro Yazılım
ŞEKERBANK GÜRBAĞ-EFE KUVEYT TÜRK BARSAN LOJİSTİK-1 BARSAN LOJİSTİK
PRİME NEXT FİNROTA Lila Grup Tekfen Tarım Rockwell Automation