‘Sanayide kadın olmak’ MAKTEK Konya Fuarı’nda masaya yatırılıyor
Bu haber 7116 kez okunmuş ve görüntülenmiştir.
MAKTEK Konya Fuarı kapsamında gerçekleşecek olan ‘Sanayide Mühendis ve Kadın Olmak’ panelinde Türkiye’nin önemli bir sorununa parmak basılacak. Yalçın Paslı moderatörlüğünde gerçekleşecek olan etkinlikte ‘kız öğrencilerin iş hayatına katılımı’, ‘nitelikli eleman sorunu’ gibi konular masaya yatırılacak. Üniversiteli kız öğrenciler, sektörün başarılı olan iş insanlarının tecrübelerini dinleyecek.
Bu sene ilk kez kapılarını açacak olan MAKTEK Konya Fuarı, sanayide kadın istihdamını artırmayı amaçlayan önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapacak. Tezmaksan Akademi, Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD), Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) ve Faydasıçok Vakfı işbirliğiyle düzenlenecek olan panelde ‘nitelikli iş gücü’, ‘sanayi ve eğitim kurumları arasındaki işbirliğinin artırılması’, ‘kız öğrencilerin iş hayatına katılımı’ gibi konular masaya yatırılacak. Tezmaksan Müşteri İlişkileri Koordinatörü Yalçın Paslı moderatörlüğünde11 Nisan Perşembe günü 14.00-16.00 saatleri arasında düzenlenecek ‘Sanayide Mühendis ve Kadın Olmak’ isimli panele sektöründe büyük başarılara imza atmış konuşmacılar deneyimlerini paylaşacak.
Sanayi Ve Eğitim İşbirliği Şart
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Yalçın Paslı, gerçekleştirilecek olan panelin halka açık olduğunu belirterek, hedef olarak mühendislik fakültesine okumakta olan kız öğrencilerin belirlendiğini söyledi. Türkiye’nin en büyük sorunlarından birinin ‘nitelikli iş gücü ihtiyacı’ olduğunu belirten Paslı “Türkiye’deki üniversite sayısı ve buna bağlı öğrenci sayısının artıyor olmasına rağmen, sanayi ve eğitim kurumları arasındaki uçurum gözle görülür şekilde büyüyor. Bir başka temel sorunumuz ise üniversitelerden mezun olan kız öğrencilerimizin çalışma hayatına kısıtlı olarak katılıyor olmaları. Hem sanayideki iş gücüne katılım hem de kız öğrencilerimizin iş hayatına katılımını desteklemek amacıyla bu konuya kendini adamış Tezmaksan Akademi, TİAD, TAYSAD ve Faydasıçok Vakfı ilgilileri bir araya gelerek Konya’da 11-13 Nisan tarihleri arasında düzenlenen Maktek Konya fuarında faklı bir çalışmanın altına imza atmaya karar verdik” dedi.
İş İnsanları Tecrübelerini Anlatacak
Üniversite öğrencilerinin gerçekleşecek olan etkinlikten ciddi anlamda fayda çıkaracaklarını ifade eden Paslı “11 Nisan Perşembe Konya’da bulunan Selçuk Üniversitesi, KTO Karatay Üniversitesi, Konya Teknik Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Konya Gıda ve Tarım Üniversitesinde eğitim alan kız öğrencilerimizi fuara davet ederek teknolojik gelişmeleri yakından görme imkânı sağlamanın yanı sıra konferans salonunda farklı sektörlerde yaptıkları çalışmalarla başarılara imza atan kadın ve erkek konuşmacılarımızla bir araya getirerek iş hayatına dair tecrübe paylaşımlarında bulunacağız. Yapacağımız bu çalışma sadece Konya ile sınırlı kalmayacak olup, diğer şehirlerde de farklı konuşmacılarla paylaşımlara devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.
Etkinliğe konuşmacı olarak; Seger A.Ş Genel Müdürü Tülin Sezer, Mesa Makina Döküm İcra Kurulu Başkanı Şeyma Ayhan, Şakalak Tarım Teknik Müdürü Hatice Keskin, MVD İnan Takım Tezgahları Yönetim Kurulu Başkanı A. Vasıf İnan, Yamazaki Mazak Turkey Genel Müdürü Fatih Varlık ve Akım Metal Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yusuf Salih Böyetkatılacak.
ETİKETLER :ÖNERİLEN HABERLER
Bitfinex Finansal Özgürlük Turu’nun yeni rotası Trak...
Bitfinex, Türkiye’nin farklı bölgelerinde yaşayan vatandaşları kripto paralar hakkında bilgilendirme amacıyla başlattığ...
Küllerinden Yeniden Doğuyor
Mehmet Emin Karamehmet 2 büyük Sipariş ile Türkiye'nin gündemine bomba gibi düştü. Toplam 5 geminin yer aldığı iki far...
Ege İhracatçı Birlikleri’nden Nisan ayında 1 milyar ...
Ege İhracatçı Birlikleri (EİB), Nisan ayında 1 milyar 360 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. EİB’nin 2024 yılının...
YE Birincisi Biyoteknoloji Projesi Oldu
Yaratıcı Liderlik Zirvesi ve Creative Young Entrepreneur (CYE TÜRKİYE) Programı, girişimcilik dünyasının önde gelen is...
Vaillant rekor satışlarla 2023 yılında da büyümesin...
Vaillant Türkiye 2023 yılında Euro bazında gerçekleştirdiği yüzde 15 büyüme ile yine rekor tazeledi. İklimlendirme sek...
Turkcell’in Yeni Yönetim Kurulu Belli Oldu
Olağan Genel Kurulu tamamlanan Turkcell’de yeni yönetim kurulu belirlendi. Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Kazan...
İş Dünyası İklim Değişikliği Kaynaklı Riskler, Fırsa...
Düşük Karbon Kahramanları Ödül Töreni Yapılacak İklim değişikliğinin etkileri günlük ve endüstriyel yaşamda her y...
YAZARLAR
Video Galeri
EİB’de 1 sektör 2 milyar doları, 8 sektör 1 milyar d...
Murat Yeşildere’den açıklama: “İş dünyasının Gri Yak...
Stellantis’ten Son Test Uçuşunu Gerçekleştiren Arche...
Mercedes-Benz Türk’ün Gençlere Kariyer Kapılarını Ar...
Küresel ödeme performansında iyileşme
Borsa İstanbul’da gong Seğmen Gıda için çaldı!
2023 ihracat şampiyonu Bonna oldu!
“Fon Getiri Karşılaştır” özelliği ING Mobil’de
Corendon Aırlınes’da Üst Düzey Atama
Nafi Güral’a Fahri Doktora Ünvanı Verildi
- Teksüt, Dubai Gulfood Fuarı’nda 6’ncı kez yerini alıyor.
- EKONOMİ ZİRVESİ “Türk Ekonomi Ve İş Dünyası’nın Marka Etkinl...
- İSO İkinci 500 Listesinde Ege Bölgesi'nden 78 firma yer aldı...
- Gaziantep Alışveriş Günleri 12 Ekim’de Başlıyor
- Siberasist Genel Müdürü Serap Günel; "Web Siteleri Aracılığı...
- AMD EPYC İşlemciler Bulutun Favorisi!.
- Reysaş Lojistik, filosunu 50 adet IToY ödüllü F-MAX ile geni...
- Türk Yazılımcılardan Sadece Avukatlara Özel Sosyal Medya Uyg...
- Zoom kullanımı 139 kat arttı.
- E-Ticaret Kampı Başlıyor!.
- KOBİ’lerde Dijital Dönüşüm ve Teknoloji Kullanım Alışkanlıkl...
- Hibrit çalışma çok sevildi.
- Türk firma dünyanın havasını temizliyor.
- ING’liler Türkiye Genelinde 12 Bin ATM’yi Ücretsiz Kullanabi...
- Anadolu Sigorta Yeni Hibrit Çalışma Modelini Tanıttı.