2019 Fintech'in Yılı Olacak!.

2019 Fintech'in Yılı Olacak!.

Bu haber 17080 kez okunmuş ve görüntülenmiştir.

İstanbul Fintech Week’te konuşan KPMG Türkiye Finansal Hizmetler Sektör Lideri Sinem Cantürk, fintech sektörünün bu yıl daha fazla yatırım çekeceğini söyledi. 

Uluslararası vergi, denetim ve danışma firması KPMG Türkiye, 2018'de açık bankacılığın yükselişi, düzenleme değişiklikleri ile blokzincir ve yapay zeka teknolojilerindeki gelişmelerle olgunlaşan fintech ekosisteminin, 2019'da daha da güç kazanacağı öngörüsünde bulundu.

KPMG'nin desteklediği, Finansal inovasyon platformu KOOPHub tarafından düzenlenen İstanbul Fintech Week 2019'da finansal inovasyon konulu oturumda konuşmacı olan KPMG Türkiye Finansal Hizmetler Sektör Lideri Sinem Cantürk, 2019'da fintech sektörünü bekleyen 10 olası gelişmeyi şöyle sıraladı:

Konsolidasyon: 2019'da ödemeler, krediler, blokzincir gibi alanlarda artan konsolidasyon oranları bekleniyor. Startup şirketleri uluslararası arenada büyümeyi hedefleyecek.

Daha büyük anlaşmalar: Sektörde imzalanan anlaşmaların boyutlarının 2019'da büyümeye devam edeceği tahmin ediliyor. Yatırımcılar, olgunlaşmaya başlamış fintech firmalarına odaklanacak.

Küresel büyüme: Bankalar hizmet çeşitliliklerini çoğaltırken sınır ötesi büyümelerini de sürdürecek.

Açık bankacılık: Başta Avrupa olmak üzere açık bankacılığa ilişkin düzenlemeler, teknoloji devleri ve startup şirketlerinin finansal hizmetlerdeki rollerini daha da artırmalarına imkan tanıyacak.

Blokzincir: Blokzincir teknolojisine dayanan ürünler ve çözümler üreten firmaların yatırım oranlarında gözle görülür bir artış olacak.

Insurtech hız kazanıyor: Asya genelinde insurtech yatırımlarında önemli artış yaşanacak, Avrupa ve ABD'deki geleneksel sigorta firmaları da alternatif sigorta teklifleri için asya'yı test sahası olarak kullanmaya başlayacak.

Regtech yükselişte: 2019'da regtech yatırımlarında da hızlanma bekleniyor. Startup'ların artan düzenlemelerle boğuşan firmaların harcamalarını azaltma konusuna yoğunlaşmaları bekleniyor.

Finansal kurumlar: Kurumsal yatırımların 2019'da da güçlü seyredeceği öngörülüyor. Özellikle açık bankacılık alanında daha fazla yeni ortaklık bekleniyor.

Asya'da işbirliği: Asya'daki fintech firmalarıyla bankalar arasındaki işbirliklerinin bu yıl artarak devam edeceği düşünülüyor. Bu alanda özellikle yüz ve ses tanıma gibi dijital kimlik yönetimina yönelik işbirliklerinin artması bekleniyor.

Dijital bankacılık: Geleneksel bankalar ve kurumlar bu yılda dijital bankacılık alanında büyüme hedefliyor.

Sınırlar kalkacak

Cantürk, oturumda yaptığı konuşmada, gelecekte sektörler arasındaki sınırların bulanıklaşacağını, müşteri deneyimlerinin sektörler arasındaki platform ve işbirlikleriyle daha mükemmel hala geleceğini belirtti. Finansal hizmetlerin fintech işletmeleriyle işbirliği içinde ilerleyeceğini kaydeden Cantürk, “Teknoloji; sadelik, şeffaflık ve işlemlerde hız isteyen yeni nesil yatırımcıları güçlendirecek. Finansal hizmetlerin yeni dünyası, farklı disiplinlerin merceğinden bakan, daha birbirine bağlı bir yer olacak” dedi.

Ödemeler önde olacak

Finansal inovasyonda ödemelerin öncü sektör rolünü sürdüreceğini vurgulayan Cantürk, “2018’de gerçekleşen 10 en büyük fintech anlaşmasından 6 tanesi ödeme firmalarıyla alakalıydı. ABD ve Avrupa’daki yatırımcılar, ödeme konusuna gözle görülür bir önem gösteriyorlar” diye konuştu.

ETİKETLER :
Bizim Mutfak Kocaman Balık Usta Dönerci Altınkılıç Kefir Şekerbank

ÖNERİLEN HABERLER

Şekerbank Mikro Yazılım
ŞEKERBANK GÜRBAĞ-EFE KUVEYT TÜRK BARSAN LOJİSTİK-1 BARSAN LOJİSTİK
PRİME NEXT FİNROTA Lila Grup Tekfen Tarım Rockwell Automation