Çorum’dan Dünyaya Açılan Ar-Ge Kapısı!.

Çorum’dan Dünyaya Açılan Ar-Ge Kapısı!.

Bu haber 34160 kez okunmuş ve görüntülenmiştir.

Dünyanın lider değirmen makinaları üreticilerinden Alapala’ya, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından ‘Ar-Ge Merkezi Belgesi’ verildi. 

Değirmen makinaları alanında dünyanın lider firmalarından biri olan Alapala Makina, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan ‘Ar-Ge Merkezi’ belgesi almaya hak kazandı. 65 yıllık tecrübesiyle dünya genelinde 600’den fazla anahtar teslim fabrika projesine imza atan ve hali hazırda 120’den fazla ülkeye makine ihracatı gerçekleştiren Alapala Makina, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan aldığı belge ile Ar-Ge Merkezi oldu. Şirket bu belge ile birlikte yeni makina üretimi ve ülke ekonomisinin makina ihracatına bağlı gelişmesine odaklanacak.

Avrupa’dan Amerika’ya, 4 kıtada, 100’den fazla ülkede; inşaatından, teknolojisine, içeride kullanılan makinalarına kadar her şeyi ile anahtar teslim fabrikalar kuran Alapala, Almanya, Fransa, İtalya ve ABD gibi gelişmiş sanayi ülkeleri dâhil pek çok ülkede global makarna ve un markalarının fabrikalarını kurmaktadır. “Türkiye’nin İlk 1.000 İhracatçısı” arasında yer alan Alapala makina sektöründe ise Türkiye’nin en büyük ihracatçısıdır. Alapala markası, Türkiye’yi; İsviçre, Çin, İtalya ve Brezilya ile beraber dünyada değirmen makinası üreten 5 ülkeden biri konumuna ulaştırmıştır.

Görkem Alapala; "Ciromuzun Yüzde 2’si Ar-Ge’ye" 

Konuyla ilgili açıklama yapan Alapala Makine CEO’su Görkem Alapala, şirket olarak kuruluşlarından bugüne kadar inovasyona büyük önem verdiklerinin altını çizerek Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan aldıkları ‘Ar-ge Merkezi’ belgesinin ise bu anlamda büyük önem taşıdığını vurguladı. Alapala, “Geleneğin teknolojiyle buluştuğu bir şirket olarak hedefimiz; yenilikçi inovatif fikirleri müşterilerimiz ile buluşturmak. Bunun için de araştırma geliştirme faaliyetlerine ve bu alandaki yatırımlara büyük önem veriyoruz. Ar-Ge çalışmalarına yıllık ciromuzun ortalama yüzde 2’sini ayırıyoruz. 250 metrekare alanda Ar-Ge çalışmaları yürütüyoruz ve merkezimizde 19 kişi çalışıyor. Şu anda hali hazırda çalışmalarına devam ettiğimiz makina parkuru ve yeni projeler için çalışmalarımız devam ediyor. Endüstri 4.0 ve robotik teknolojilerinin dünyada son derece hızla ilerlediği bu dönemde, ülkemizin bu alanlarda geri kalmaması için bizde elimizden geleni yapmak için çalışıyoruz. Bakanlıktan aldığımız bu belge karşılığında sağlanacak teşviklerle bu alandaki çalışmalarımıza daha fazla odaklanacağız” diye konuştu.

“2019 yılında 3adet patent başvurusu yapacağız”

Alapala sözlerine şöyle devam etti, “2015 yılında Çorum Teknokent’te Alapala Ar-Ge Mühendislik firmasını kurarak Ar-Ge faaliyetlerine bu firmamız ile devam ettik. Kurulduğumuz ilk günden itibaren öz kaynaklarımızı kullanarak son 3 yıldır da TUBİTAK gibi kuruluşlar ve üniversiteler ile işbirliği içinde sürekli projeler üretiyoruz. 19 kişilik ekibimizin geliştirdiği teknolojiyi dünyaya ihraç ediyoruz. Yılda ortalama 20 tane anahtar teslim proje gerçekleştiriyoruz. Bu güne kadar 29 adet patent ve 15 adet tasarım tescili aldık. Her geçen gün bu konudaki çalışmalarımız daha da hız kazanıyor. 2018’de 4 adet patent, 5 adet tasarım tescil başvurusunda bulunduk. 2019 yılında 3 adet patent ve 9 adet Tasarım Tescil başvurusu yapmayı hedefliyoruz.”

KOSGEB ve TUBİTAK Ar-Ge Projesi bitirdik 

Makina ve değirmen prosesinde kullanılan ekipmanları Endüstri 4.0’a uyumlu hale getirerek akıllı fabrikalar kurma hedeflerine de değinen Alapala, “Son 3 yılda 1 adet KOSGEB Ar-Ge, 1 adet TUBİTAK Sanayi  Ar-Ge Projesini bitirdik. 2017 yılından beri devam eden yaklaşık 3 milyon TL bütçeli Ar-Ge tesis projemiz devam ediyor. Ekonomi Bakanlığı’na başvuru yaptığımız projemiz değerlendirme aşamasında. Ayrıca Üniversite-Sanayi işbirliği kapsamında İnovasyon’un SİSTEMSEL ve KURUMSAL altyapısını oluşturmak için INOSUIT programına da dahil olduk. Bu ve bunun gibi girişimler ve yatırımlar Alapala’yı ve Türkiye’yi sektörel açıdan dünyada öne çıkaracaktır” dedi.

Alapala Makina: 

1954 yılında kurulan Alapala Makina, Alapala Grubunun en eski ve en bilinen firmasıdır. Kendi sektöründe dünyanın önde gelen iki firmasından biri olan Alapala Makina, sahip olduğu gelecek vizyonu ile bu alandaki liderlik için yarışmaktadır. Üretiminin yüzde 95’ini ihraç eden ve “Türkiye’nin İlk 500 İhracatçısı” arasında yer alan Alapala Makina, her kapasitede anahtar teslim tesisler kurmaktadır. Firmanın; Almanya, Fransa, İtalya ve ABD gibi gelişmiş sanayi ülkeleri dâhil, dört kıtada 100’den fsazla ülkede kurduğu çok sayıda anahtar teslim fabrika referansı bulunuyor.

ETİKETLER :
Bizim Mutfak Kocaman Balık Usta Dönerci Altınkılıç Kefir Şekerbank

ÖNERİLEN HABERLER

Şekerbank Mikro Yazılım
ŞEKERBANK GÜRBAĞ-EFE KUVEYT TÜRK BARSAN LOJİSTİK-1 BARSAN LOJİSTİK
PRİME NEXT FİNROTA Lila Grup Tekfen Tarım Rockwell Automation