Kozmetik Sektörü, Abd Ticaret Heyeti İle İhracatını Artırmayı Hedefliyor

Kozmetik Sektörü, Abd Ticaret Heyeti İle İhracatını Artırmayı Hedefliyor

Bu haber 1947 kez okunmuş ve görüntülenmiştir.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) tarafından ABD Kozmetik Sektörel Ticaret Heyeti düzenlendi. Heyet kapsamında 10 Türk ve 50’nin üzerinde ABD’li ve Kanadalı firmanın katılımı ile toplamda 300’ün üzerinde ikili iş görüşmesi gerçekleştirildi.

Kimya sektörünün ihracatına katkı sağlamak amacıyla pek çok faaliyet gerçekleştiren İKMİB, kozmetik sektörüne yönelik ABD Sektörel Ticaret Heyeti’ni gerçekleştirdi. ABD’nin Arizona Eyaleti’nin Tucson şehrinde 1-7 Haziran 2024 tarihleri arasında düzenlenen Sektörel Ticaret Heyeti’ne Türkiye’den kozmetik sektöründe faaliyet gösteren 10 firmadan 16 temsilci katıldı.

Heyet kapsamında katılımcı firmalar renkli kozmetik, cilt bakım, kişisel bakım ürünleri, sabun ve ıslak mendil gibi markalı veya Private Label ürünlerini alıcıların beğenisine sundu. ABD’nin birçok eyaletinde ve Kanada pazarında faaliyet gösteren ve arasında Amazon, Bargain Hunt, CVS Health, KeHe, Food Lion, Walgreen gibi büyük firmaların ve mağaza zincirlerinin yer aldığı 50’nin üzerinde alıcı firma ile Türk firmaları arasında 300’ün üzerinde ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi.

Adil Pelister: “Kozmetik sektörümüz bu yıl ilk beş ayda ABD’ye ihracatını yüzde 7,8 artırdı”

Sektörel ticaret heyetlerinin firmaların küresel pazarda rekabet güçlerini artırmalarına ve yeni iş fırsatları yakalamalarına yardımcı olduğunu ifade eden İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “Kozmetik sektörümüze yönelik 1-7 Haziran 2024 tarihleri arasında gerçekleştirdiğimiz ABD Kozmetik Sektörel Ticaret Heyeti kapsamında 10 Türk firmamızı 50’nin üzerinde ABD’li satın almacı ile buluşturduk. Global kozmetik pazarında ABD, dünyanın en büyük ikinci ithalatçı ve ihracatçı ülkesi konumunda bulunuyor. Aynı zamanda kozmetik sektöründe Çin’den sonra en çok dış ticaret açığı veren ikinci ülke olan ABD, 2023 yılında yaklaşık 22 milyar dolarlık kozmetik ürün ithalatıyla Çin’i geçti. Ülkemizin sektörel ihracatında 2023 yılında 3’üncü sırada yer alan ABD’nin yanı sıra civar ülke pazarlarında da ihracatımızın artışı için bu tür heyet ve fuar faaliyetlerimizin önemli etkisi oluyor. Bununla birlikte sektörel ticaret heyetlerinin firmaların sürdürülebilir büyümeyi sağlamalarına da katkısı oluyor. 2024 yılı Ocak-Mayıs döneminde uçucu yağlar, kozmetikler ve sabun sektörümüzün ABD’ye ihracatı geçen yıl aynı döneme göre yüzde 7,8 artarak 50 milyon dolara ulaştı. Bu pazarlarda daha aktif olabilmek, sektörün bilinirliğinin ve görünürlüğünün artması adına önümüzdeki dönemde de bölgede faaliyetler planlıyoruz. Bu vesileyle sektör ihracatımızın artış ivmesini sürdürmesini öngörüyoruz.” dedi.

ETİKETLER :
Bizim Mutfak Kocaman Balık Usta Dönerci Altınkılıç Kefir Şekerbank

ÖNERİLEN HABERLER

Şekerbank Mikro Yazılım
ŞEKERBANK GÜRBAĞ-EFE KUVEYT TÜRK BARSAN LOJİSTİK-1 BARSAN LOJİSTİK
PRİME NEXT FİNROTA Lila Grup Tekfen Tarım Rockwell Automation