EKOS Electric Halka Arz Oluyor Yatırımcılarını değer akımına katılmaya davet ediyor

EKOS Electric Halka Arz Oluyor Yatırımcılarını değer akımına katılmaya davet ediyor

Bu haber 3081 kez okunmuş ve görüntülenmiştir.

Köklü tecrübesi, üretim gücü ve inovatif bakış açısıyla geleceğin enerjisine yön veren EKOS Electric, halka açılıyor. Halka arz 15-16 Kasım tarihlerinde, EKOS koduyla “Borsada Satış”  yöntemi ile gerçekleştirilecek.

EKOS Electric Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Akbaş, "Ülkemizden çıkan asırlık global bir marka olmak istiyoruz. Halka arzla birlikte kurumsal yapımızı dahda güçlendirmeyi, ulusal ve uluslararası arenadaki konumumuzu üst seviyelere taşımayı ve yüzlerce yıl yaşayan bir şirket olmayı hedefliyoruz" dedi.

Primer GIS (iletim şebekesi gaz yalıtımlı anahtarlama ekipmanı) teknolojisini tasarlayan ve üreten ilk Türk şirketleri arasında yer alan EKOS Electric, halka arz ediliyor. Deniz Yatırım liderliğinde Borsa İstanbul Birincil Piyasa'da 15-16 Kasım 2023 tarihlerinde “Borsada Satış” yöntemiyle gerçekleştirilecek. Pay başına 12,77 TL sabit fiyatla gerçekleşecek arza EKOS koduyla katılım sağlanabilecek.

EKOS Electric'in çıkarılmış sermayesinin 220 milyon TL'den 280 milyon TL’ye çıkarılması nedeniyle artırılacak 60 milyon TL nominal değerli payların halka arzının büyüklüğü 766,2 TL olacak.

Ülkemizden çıkan asırlık global bir marka olmak istiyoruz

Yaklaşık çeyrek asırlık bir aile şirketi olduklarını belirten EKOS Electric Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Akbaş, “Enerjinin ya da elektriğin ihtiyaç olduğu her yerde elektrik altyapıları için teknoloji üreten bir şirketiz. Kurulduğumuz günden bu yana kendi mühendislik becerilerimizle geliştirmeye devam ettiğimiz teknolojilerimizi her gün bir adım ileri taşımaya, kaliteli ve yüksek üretim gücümüzle imal etmeye ve 4 kıtada 34 ülkeye ulaştırmaya devam ediyoruz. Ülkemizden çıkan asırlık global bir marka olmak istiyoruz. Bu hedef, halka arz olmayı istememizdeki en önemli motivasyon oldu. Halka arzla birlikte kurumsal yapımızı daha da güçlendirmeyi, ulusal ve uluslararası arenadaki konumumuzu üst seviyelere taşımayı ve yüzlerce yıl yaşayan bir şirket olmayı hedefliyoruz" dedi.

Gelirin büyük kısmı yatırıma

Halka arzdan elde edecekleri geliri şirkete değer katacak yatırımlarda değerlendireceklerini belirten Tarık Akbaş, şöyle konuştu: “Enerjinin omurgası elektriğe evriliyor. Gelişmiş ülkelerde alternatif enerji kaynaklarının ortaya çıkmasına bağlı bir talep artışı yaşanırken, henüz sanayileşme sürecini tamamlamamış ülkelerde ise yeni enerji altyapılarına ihtiyaç duyuluyor. Enerji kaynaklarının yenilenebilir enerjiye dönüşümüyle beraber fosil yakıtla çalışan büyük güçlü enerji santrallerinin yerini artık daha küçük güçlerde çalışan, kimi zaman mahalle, site, hatta mesken temelinde kurulan rüzgar ve güneş santrallerine bırakıyor. Bu durum tüm elektrik enerjisi değer zincirinde büyük bir dönüşüme neden olmaya başladı. Biz de büyüme stratejimizi bu gelişmeler doğrultusunda şekillendiriyoruz. Balıkesir OSB'de yer alan toplam 46 bin m2'lik üretim tesislerimizde kapasite ve verimlilik artışına yönelik yatırımlar gerçekleştireceğiz. Fabrikamızın hemen yanında trafo fabrikası yatırımına da başladık. Fabrikamızı 2024 yılının ilk çeyreğinde devreye almayı hedefliyoruz. Trafo Fabrikamızın içerisinde YG dağıtım transformatörü test laboratuvarını da 2024 yılı ilk yarısında devreye almayı planlıyoruz. Laboratuvarımızda rutin ve özel testlerle beraber yüksek gerilim elektrik yalıtım testlerini, izolasyon yağ ve gaz analizlerini gerçekleştireceğiz. TÜRKAK akreditasyonuna sahip olacak olan laboratuvarımızda prototiplendirme, sertifikasyon ve ticarileşme süreçlerini hızlandırmayı hedefliyoruz.

Yenilenebilir enerji projelerine özel yeni fabrika yatırımı planlıyoruz

Yenilenebilir enerji üretim ve depolama santralleri için özel tip transformatörler ile daha farklı güç, izolasyon ve gerilim seviyesinde çeşitlilik arz eden ürünler üretmek amacıyla ilave hat yatırımı planlıyoruz. Gelecek hedeflerimiz arasında özellikle yenilenebilir enerji projelerine özel tasarlanan elektrik teçhizat ve entegre çözüm üretim hatları için yeni bir fabrika yatırımı da bulunuyor. Bu yatırımlarla beraber ülkemizin enerji bağımsızlığının destekçisi olurken, özellikle Balıkesir’de sağladığımız istihdam ile bölgenin kalkınmasında da rol alıyoruz.

İki yılda 150 şarj istasyonu hedefi

EKOS Electric’in iştiraki olarak bu yıl EKOS Mobilite markamızı kurduk. EPDK'dan Elektrikli Araç Şarj İstasyonu İşletmeci lisansımızı aldık. Bir büyükşehir belediyesinin bağlı ortaklığı ile yaptığımız sözleşme kapsamında, 5 yıl süreyle söz konusu büyükşehir belediyesine veya bağlı ortaklığa ait olan otoparklarda şarj istasyonlarımızı kuracağız. İki yılda 150 şarj istasyonuna ulaşmayı planlıyoruz. Şarj istasyonlarını Türkiye'nin farklı illeriyle de buluşturmak hedeflerimiz arasında yer alıyor.”

Depolamalı elektrik üretim tesisi kurmayı da planladıklarını söyleyen Tarık Akbaş, “Kahramanmaraş’ta 20 MW kurulu güçte güneş enerji santrali ve Edirne’de 25 MW kurulu güçte rüzgar enerji santrali ile 20 MWh ve 25 MWh kapasiteli bataryalı enerji depolama tesisi kurulması amacıyla EPDK’ya başvurduk. Onaylanması halinde GES ve RES santralleri için de hızla yatırıma başlamayı planlıyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi önümüzdeki dönemde de yatırımlarımızla, üretim ve inovasyon gücümüzle, istihdamımızla, ihracatımızla ülkemiz ve ekonomimiz için artı değer yaratmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

ETİKETLER :
Bizim Mutfak Kocaman Balık Usta Dönerci Altınkılıç Kefir Şekerbank

ÖNERİLEN HABERLER

Şekerbank Mikro Yazılım
ŞEKERBANK GÜRBAĞ-EFE KUVEYT TÜRK BARSAN LOJİSTİK-1 BARSAN LOJİSTİK
PRİME NEXT FİNROTA Lila Grup Tekfen Tarım Rockwell Automation