Milli Teknolojinin Genç Neferleri

Milli Teknolojinin Genç Neferleri

Bu haber 1748 kez okunmuş ve görüntülenmiştir.

TÜBİTAK Ortaokul ve Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Yarışmaları kapsamında ödüller sahiplerini buldu. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye'yi kendi teknolojisini geliştiren, ihraç eden bir ülke haline getirmek için çalıştıklarını belirterek, "Gençlerimizi, her zaman güçlü Türkiye Yüzyılı'nın gerçek sahipleri olarak görüyor ve tüm imkânlarımızla destekliyoruz, desteklemeye de devam edeceğiz." dedi.

 

Bakan Kacır, ATO Congresium'da düzenlenen TÜBİTAK Ortaokul ve Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Yarışması Ödül Töreni'nde yaptığı konuşmada, küresel rekabetin hızlandığı dünyada, siyasi ve ekonomik bağımsızlığın ancak bilim ve teknolojiye yatırım yapmakla mümkün olacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde, Milli Teknoloji Hamlesi vizyonu ışığında yola koyulduklarını vurgulayan Kacır, "Türkiye'yi kendi teknolojisini geliştiren, rekabetçi şekilde ihraç eden bir ülke haline getirmek için çalışıyoruz. Bu yolda emin olun en büyük gücümüz, en önemli yol arkadaşımız yine çok değerli gençlerimizsiniz. Gençlerimizi, her zaman güçlü Türkiye Yüzyılı'nın gerçek sahipleri olarak görüyor ve tüm imkanlarımızla destekliyoruz, desteklemeye de devam edeceğiz." diye konuştu.

 

Bilim Ve Araştırma

 

"TÜBİTAK Ortaokul ve Lise Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmaları"nın bilime ve araştırmaya gönül vermiş gençlerin buluşma noktası olduğuna dikkati çeken Kacır, "Birçoğunuz uykusundan feragat etti. Sabır acıdır ama kuşkusuz meyvesi de bir o kadar tatlıdır. 65 bine yakın öğrenci, 42 bini aşkın proje içinden adım adım finale yükseldiniz. Bu yoğun ilgi, gençlerimizin araştırmaya ve bilime yönelik somut bir göstergesi. Dereceye giren öğrencilerimizi tebrik ediyorum." diye konuştu.

 

Gençlere Seslendi

 

Kacır, gençlere seslenerek, "Bir büyüğünüz, bir abiniz olarak da sizlerde şu duyguları paylaşmak istiyorum. Bu genç yaşınızdaki araştırmalarınızın ve proje yapma bilincinizin gelecekte sizleri çok güzel yerlere taşıyacağından şüpheniz olmasın. Almış olduğunuz derecelerden bağımsız olarak çok değerli gördüğümüz esas nokta, sizin bu yaşlarda gösterdiğiniz gayrettir, özveridir. Başarı, sadece kazanılan ödüller ve derecelerle ölçülemez. Başarı, özgün fikirlerinizi hayata geçirme cesaretinizdir. Başarı, karşılaştığınız zorlukların üstesinden gelme azminizdir. Başarı, sizin içinizdeki potansiyeli keşfetme ve geliştirme çabanızdır. Bizler de Bakanlık olarak gençlerimizin kendilerini keşfetme yolunda onların yanında olduk ve olmaya da devam edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

 

Teknolojinin Gücü

 

Kacır, Cumhuriyetin gelecek yüzyılının, 'Türkiye Yüzyılı'nın mimarlarının gençlerin olacağına dikkati çekerek, tam bağımsız Türkiye'nin taşlarının el ele dizileceğini kaydetti. Bakanlık olarak bu doğrultuda, gençlere yatırım yapmaktan hiç vazgeçmediklerini ve vazgeçmeyeceklerini vurgulayan Kacır, "Araştırma desteklerinden bilim merkezlerine, burslardan festivallere, laboratuvarlardan şenliklere gençlerimizi bilime, eğitime, teknolojiye ısındıracak adımlar atıyoruz. Geçtiğimiz ay TEKNOFEST'i İstanbul'da yaptık. Orada, her gencimizin gözünde, ülkemizi teknolojinin gücü üzerinde yükseltme iradesinin, azminin ışığını gördük." dedi.

 

Deneyap Türkiye Teknoloji Atölyeleri

 

Kacır, Türkiye'nin dört bir tarafında kurulan Deneyap Teknoloji Atölyeleri olduğunu anımsatarak, bu kapsamda ortaokul ve lise öğrencilerine toplam 11 başlıkta 36 ay süreli ücretsiz eğitimler düzenledikleri bilgisini verdi. Bu yıl itibarıyla 81 ildeki 100 atölye ile Deneyap Türkiye Teknoloji Atölyelerine şimdiden 364 bin öğrencinin başvuru yaptığını bildiren Kacır, 20 bine yakın öğrencinin de eğitim alma hakkını elde ettiğini söyledi. Kacır, Deneyap Türkiye Teknoloji Atölyeleri'nde 2 bine yakın mezun ve 18 bin aktif öğrenciyle geleceğin teknoloji yıldızlarını yetiştirmeye devam ettiklerini dile getirdi.

 

139 Proje, 100 Milyon Lira Destek

 

Kalkınma Ajansları ile, ortaokul ve lise öğrencilerine yazılımdan fen bilimlerine, girişimcilikten kariyer planlamaya kadar birçok konuda 139 projeye 100 milyon liranı üzerinde destek sağladıklarını belirten Kacır, "Toplumumuzu bilimle buluşturmayı hedeflediğimiz bilim merkezlerinin sayısını 8’e çıkardık. Bu sayı önümüzdeki dönemde daha da artacak. Bugüne kadar bilim merkezlerimizi 6 milyonda fazla vatandaşımız ziyaret etti. 530 bin ortaokul ve lise öğrencimiz, bilim merkezlerinde gerçekleştirilen eğitim atölyelerine katıldı. Önümüzdeki aylarda gerçekleştirilecek olan Üçüncü Ulusal Arktik Bilimsel Araştırma Seferi'ne, Lise Öğrencileri İklim Değişikliği Araştırma Projeleri Yarışması birincisini göndereceğiz." diye konuştu.

 

Geniş Yelpaze

 

Kacır, gençlere olan desteklerinin üniversite ve sonrası için de geniş bir yelpazede devam edeceğinin altını çizerek, sadece 2018'den bugüne lisans ve lisansüstü öğrencilere yönelik burs ve destek programları kapsamında, 64 binden fazla kişiye toplam 2,8 milyar lira destek verdiklerini bildirdi. TÜBİTAK BİGG Programı ile gençlere üniversite çağında projelerini girişime dönüştürmelerine imkan sağladıklarını vurgulayan Kacır, bu noktada öğrencilere Bakanlık ve TÜBİTAK'ın sayfalarını takip etmelerini önerdi.

 

Milli Teknoloji hamlesi

 

Kacır, Türkiye'deki genç nüfusun yoğunluğuna dikkati çekerek, "Milli Teknoloji Hamlesi'nin başarıyla gerçekleştirilebilmesindeki en büyük itici gücün gençlerimiz olacağını biliyorum. Biz gençlerimize yatırım yaptıkça, onlara güvendiğimizi hissettirdikçe, bilim merkezleriyle, teknoloji festivalleriyle, gençlik merkezleriyle buluşturdukça, bu ülkeden daha nice Selçuk Bayraktarlar, Aziz Sancarlar çıkacak." diye konuştu.

 

Geleceğin Türkiye’si

 

Nobel Ödüllü Bilim insanı Aziz Sancar'ın bu konudaki sözlerine atıfta bulunan Kacır, gençlerden pes etmemelerini, ilgili oldukları konuları yakından takip etmelerini, asla vazgeçmemelerini ve önce kendileri, sonra aileleri ve ülkeleri için çalışmalarını istedi. Kacır, yeni Togg'ları, İMECE'leri, Altay'ları, Gökbey'leri, Anka'ları, Yeni Bayraktar TB-2'leri, Kızılelma'ları, Yeni Hürjet'leri, Kaan'ları gençlerin tasarlayacağını ifade ederek, "Sizler yapacaksınız. Yapamazsanız diyenlere inat daha çok çalışacak ve başaracaksınız. Sizler geleceğin Türkiye'sinin dünyadaki konumunu belirleyeceksiniz. Biz sizlerin her zaman yanında olmaya devam edeceğiz." dedi.

 

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, yarışmada, lise grubunda 53 şehrin temsil edildiğine dikkati çekerek, "Lise grubundan 436 öğrenci temsil ediliyor, bunların 237'si kız, 199'u erkek. Ortaokul grubunda ise 356 öğrencimiz var, bunların 218'i kız, 138'i erkek. Dolayısıyla bu rakamlar kızlarımızın dünyaya verdiği mesaj anlamında çok kıymetli. Geleceğin bilim-teknoloji tabanıyla çözüm oluşturacak kızlarımız. Ben bütün öğrencilerimize yürekten teşekkür ediyorum." diye konuştu.

 

ETİKETLER :
Bizim Mutfak Kocaman Balık Usta Dönerci Altınkılıç Kefir Şekerbank

ÖNERİLEN HABERLER

Şekerbank Mikro Yazılım
ŞEKERBANK GÜRBAĞ-EFE KUVEYT TÜRK BARSAN LOJİSTİK-1 BARSAN LOJİSTİK
FİNROTA Lila Grup Tekfen Tarım Rockwell Automation HT Solar